O maľovaní na hodváb

Na hodváb maľujeme špeciálnymi farbami na hodváb, ktoré rozdeľujeme podľa typu fixácie na farby fixované teplom a farby fixované parou. Okrem farieb musíme mať aj vhodné štetce. Je dôležité, aby dobre držali tvar a špičku a nepúšťali chlpy.

Aby sme mohli na hodváb maľovať, musíme ho mať vypnutý na rám. Dajú sa kúpiť rôzne nastaviteľné rámy. Môžeme aj improvizovať, a hodváb si napnúť na starý rám od obrazu alebo polystyrén. Dôležité je, aby sa hodváb nedotýkal podkladu.A na čo maľovať? V kreatívnych obchodoch je veľký výber hodvábnej metráže alebo už obšitého hodvábu v rôznych rozmeroch a druhoch alebo polotovarov ako sú šály, šatky, kravaty, motýliky, dáždniky a aj bytové doplnky. Tu platí, že čím vyššia gramáž, tým vyššia cena.

Na hodváb maľujeme rôznymi technikami:

  • Najklasickejšou technikou je maľovanie kontúrou. Vzniknuté plochy vyplňujeme farbou. Takto môžeme namaľovať rôzne motívy ako zátišie, kvety, ornamenty, rôzne geometrické vzory, ktoré si najskôr na hodváb prenesieme fantómovou ceruzkou.
  • Akvarelová technika spočíva v tom, že maľujeme do zaschnutých vrstiev farby. Výsledok je vizuálne podobný obrazu namaľovanému akvarelovými farbami.
  • Efektová soľ nám dovolí vytvárať zaujímavé efekty. Môžeme ju aplikovať pri maľovaní s kontúrami aj bez nich.
  • Crash technika je veľmi jednoduchá, ale efektná. Nepotrebujeme rám na vypnutie, lebo hodváb nariasime podľa svojich predstáv na podložke a potom už len zapúšťame farby. Trvá to však dlhšie, lebo hodváb musí v tejto polohe dokonale vyschnúť, aby čo najlepšie vyniklo jeho mramorovanie.
  • Na hodváb môžeme maľovať ešte technikou cukrovou, voskovou, alkoholovou, soľným roztokom, mramorovaním, monotypiou…

Maľovaný hodváb je treba zafixovať podľa druhu použitých farieb. Pri fixovaní teplom, hodváb zažehľujeme z rubovej strany po dobu 5 minút.

Naspäť hore